Przejdź do treści

MCP Nieruchomości

MCP - Nieruchomo≈õci - Strona główna

DLUGOPOLE ZDR.-Działka budowlana w uzdrowisku Długopole Zdr./ZLOZA BOROWINOWE/

DZIAŁKA O POW 1,5haW CENTRUM KURORTU DŁUGOPOŁE ZDR.(KOTLINA KLODZKA) W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO PRZEZNACZENIE POD BUDOWĘ  DWÓCH PENSJONATÓW /NA DZIAŁCE ZŁOŻA BOROWINOWE .PRZEZ DZIAŁKĘ PŁYNIE STRUMYK. DROGA DOJAZDOWA,PRĄD,WODA,KANALIZACJA,TELEFON.

Historia Długopola Zdroju Drukuj  
     Początki uzdrowiska nie są dokładnie znane. Wiadomo, że w południowej części Długopola Dolnego stał stary, drewniany młyn. Obecnie na terenie uzdrowiska. Mógł to być poprzednik młyna u wylotu Bukowej Doliny w obecnej południowej części Długopola Dolnego. Właścicielami tego terenu była rodzina von Gloubosów z zamku Szczerba, która podarowała ten młyn w roku 1381 jako uposażenie szpitala w Bystrzycy Kłodzkiej, ale nadal należał on do wsi.
Następna wzmianka mówi o wydobywaniu w rejonie miejscowości ałunu około roku 1563. Od 1568 roku działała już tu kopalnia pod nazwą „Gab Gottes” (Stąpanie Boga), w której wydobywano ałun, aż do rozpoczęcia wojny 30-letniej. Po wojnie kopalni już nie uruchomiono, być może na skutek zniszczeń wojennych. Z wyrobiska na wskutek zawału kopalni zaczęła wydobywać się żelazista woda o kwaskowatym smaku, którą miejscowa ludność zaczęła wykorzystywać do picia i kąpieli. Dość późno bo dopiero w roku 1762 miejscowy młynarz (Buckelmuller) o nazwisku Wolf przy studni ustawił ławki oraz drewniane koryto dla ujęcia wody, a w pobliskiej chacie kadź do kąpieli.
Wodę wykorzystywano również do sporządzania musującego napoju z winem i cukrem.
W 1608 roku obecny teren uzdrowiska zamieszkiwali zagrodnicy polowi.
Jeszcze w 2. połowie XVII wieku była to wieś niewielka i niezamożna lecz z rozbudowaną warstwą rzemieślniczą reprezentowaną przez 20 tkaczy. Od XVII wieku południowa części Długopola Dolnego wraz ze źródłem według kronikarza Hochberga należała do majątku Szczerba. Jednak inne przekazy informują, że ta część późniejszego kurortu była trzecią częścią Długopola Dolnego należącą do miasta Bystrzycy.
Mieszkańcy Długopola wzięli czynny udział w powstaniu chłopskim z powodu rekatolizacji ludności tego terenu. Za początki uzdrowiska można uznać dopiero rok 1798, w którym to wodę udostępnioną przez Wofa ujęto w źródło „Emilia”. Pierwszą analizę chemiczną wody przeprowadził w początkach XVIII w. dr C. Oehmus.

 Formularz kontaktowy


  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon

  Treść wiadomości

   
  Statystyki